Başlarken…

Kıymetli Helezon Okurları,

Batı dillerinde spiral şeklinde kullanılan helezon kelimesi, Yunanca kökenli olup Arapçadan dilimize girmiştir. Sarmal, kıvrımlı biçim anlamına gelen bu kelime, âdeta saat zembereği gibi gittikçe daralan iç içe daireleri yahut dönen ve döndükçe ilerleyen bir çizgiyi temsil eder. Böyle özel bir imaj ile kendini ifade eden Helezon dergisi, sanat ve edebiyatla ilgili, okumayı ve yazmayı seven herkesi ortak bir platformda buluşturmak gayesiyle yola çıkıyor.

Her geçen gün küçülmeye devam eden dünyamızda sesler, renkler, diller ve kültürler birbirine karışıp gidiyor. Böyle zengin bir armoni içinde, farklı kültürlere ait yorumlarla, edebiyatın evrensel yüzünü yansıtan yazılarla ve sanatın inceliklerini gösteren paylaşımlarla yer almak bir ayrıcalık olarak önem arz ediyor.

Canlı cansız her varlık kendi içinde büyük anlamlar taşıyor. Onları sözün büyüsü ile yakalayıp hassas nazarlara sunmak, zarif gönüllere ulaştırmak da sanatçılara düşüyor. Bu, kimi zaman bir şairin dizelerinde, kimi zaman bir edibin satırlarında, kimi zaman da bir sanatkârın eserlerinde kendini gösteriyor. Buna göre -günümüzün meşhur deyimiyle- hayatın her karesine dokunarak yaşanmışlıklardan güzel figürler derlemek ve insana dair fark edilmeyen değerleri yeniden gün yüzüne çıkarmak bir sorumluluk olarak omuzlarımıza yükleniyor. İşte burada devreye kalem giriyor.

Bir gerçeği belirtmek zorundayız: Dünyamız kelimelerle örülüyor, hayatımız ise yazıyla anlam kazanıyor. Tarihi inşa eden ve insanı şekillendiren yine yazı oluyor. Yaşananların çoğu unutulmaya mahkum iken ve söz uçup giderken elimizde yalnız yazı kalıyor. Yazmak bir özveri iken, güzel yazmak ise özel bir misyon olarak görülüyor. Hayatı anlatmak bir gereklilik iken, hayatı sanatla anlatmak, sanatın renkleriyle boyamak tarihe anlamlı bir not düşme şeklinde yorumlanıyor.

Helezon, dünyanın değişik coğrafyalarındaki edebî renkleri bir araya getirerek yeni ve özgün kalemlerle, mütevazı adımlarla dünyayı dolaşmayı, çağımızı okuyan sanat çizgilerini helezon kıvrımlarında görsel bir şölene dönüştürmeyi gaye edinen çevrim içi edebiyat, kültür ve sanat dergisidir. Siz de hem okur hem de yazar olarak bu derginin bir ferdi olabilir; farklı ülkelerin edebiyat, kültür ve sanat eserlerini özgün kaleminizle sunabilirsiniz. Kimsenin fark edemediği bir kareyi yakalayan fotoğrafçı gibi hayatın izini sürebilir; duygu, düşünce ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Bu amaç doğrultusunda yola çıkan Helezon, ilk sayısıyla, siz kıymetli okurlarımızla buluşmanın heyecanını yaşıyor. Dergimizde şiirden hikâyeye, denemeden gezi yazısına kadar birbirinden güzel edebî türleri bir solukta okuyacak; geniş bir yelpazede ele alınan farklı dosya konularıyla geçmişten tecrübeler kazanma ve aktüaliteyi yakalama fırsatı bulacaksınız. Bunun yanı sıra zaman zaman resim, fotoğraf ve kaligrafi gibi güzel sanat eserlerinin büyülü ikliminde soluklanacaksınız.

Hep birlikte, ortak gayelerle çıktığımız bu yolda, derginin yayına hazırlanmasında emeği geçen yayın ve danışma kuruluna, eserleriyle dergimize renk katan şair, yazar ve sanatçılarımıza, özellikle de bizi destekleyen siz değerli okurlarımıza teşekkür ederiz.

Keyifli okumalar!

    Helezon Dergisi Yayın Kurulu

Yayın Yönetmeni: Erdal KARAMAN

Editör: Seher SAĞLAM

Yazı İşleri: Aslan Gümüş

Yayın Kurulu:

Doğan YÜCEL

Durdu OZAN

Emre OZAN

Fuat EREN

İbrahim TÜRKHAN

Mehmet KARADAYI

Muharrem KAPLAN

Nilay Tatari

Semih YILMAZ

Şüheda Akış

Tahsin-i KELAM

Görsel Tasarım ve Sosyal Medya:

Elif ÖZSOY

Feride AKDAĞ

Zeynep GÜNEŞ

Dergi Tasarım: Elif ÖZSOY – Feride AKDAĞ

Paramus Publishing: 345 Clifton Ave. Clifton, NJ 07011 USA

APPL100007900

Title: Helezon

Status: ISSN assigned

Format: Online

ISSN 2995-0953