Çekim Bilgileri

Camera: Nikon D90

Lens: Tamron 17-50mm f2.8

Diyafram: f4.5

Perde hızı: 1/20

ISO: 320

Odak uzaklığı: 17mm

Kiev metrosunun her bir istasyonu, özgün tasarıma sahip harika mimari yapılardır. Öyleki bazı istasyonlara girdiğinizde kendinizi sanat galerisinde zannedersiniz. Kiev’de çalıştığım yıllarda bütün metro istasyonlarını fotoğraflamak istemiştim ama kameralı telefonların henüz yaygınlaşmadığı yıllardı ve fotoğraf çekmek yasaktı. Ben de en azından bir tanesini çekeyim dedim ve en çok sevdiğim istasyon olan Zoloti Varota (Altın Kapı) istasyonunu fotoğrafladım.

Zoloti Varota’da onlarca mozaik işleme ile Ukrayna’da kurulan ilk devlet olan Kiev Knezliği kompoze edilmiş. Ben bu fotoğrafı çektikten birkaç yıl sonra ise Zoloti Varota, Daily Telegraph gazetesi tarafından Avrupa’nın en etkileyici metro istasyonu seçildi.

Fotoğraf yasağına gelince; Olası bir savaş halinde sığınak olarak kullanılacağı gerekçesi ile yasaklanmış. Ben bu gerekçeyi duyunca çok şaşırmış ve ‘Bu çağda, Avrupa’nın ortasında savaş mı olur?’ demiştim. Ne yazık ki geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bu istasyonların sığınak olarak kullanıldığını gösteren fotoğraflar düştü önüme.