Çekim bilgileri

Kamera: Nikon D90

Lens: Nikon 18-105mm

Diyafram: f 5/6

Perde Hızı:1/200

ISO: 250

Odak Uzaklığı: 105mm

Kenya sokaklarında eliniz boş, gönlünüz hoş dolaşamazsınız. Her zaman gönlünüze çöreklenecek bir acı, içinizi sızlatacak bir manzara görürsünüz. Hemen hemen her yerde saracak bir yara, sarılacak bir masum vardır.

Güldürmeyi, daha doğrusu gülümsetmeyi seviyorsanız biraz balon, biraz da şeker yeter. Soluğu bir yetimhanede alırsınız. Biraz daha fazlasını yaparım derseniz kıyafet, ayakkabı, kitap ve kırtasiye malzemeleri eklersiniz. Dahası da olur elbet. Okulun istediği az bir harcı ödeyemediği ya da okul forması alamadığı için okula gidememiş çocuğa el uzatırsınız.

Biz de bir bayram öncesi neyimiz varsa paylaşmaya dair yüklenip gitmiştik. Bizi utangaç ve mahzun hâlleriyle böyle karşıladılar okullarında. Okulun kapısı yoktu, camları kırıktı. Eski bir kara tahta, kırık dökük sıralar… Var olana odaklanmış pek bi genç olan öğretmenlerinin gözünün içine bakıyorlardı. Bizden öncekiler yardım götürmüştü. İlk değildik, son da olmayacktık. Ellerimizi doldurup defalarca yine gittik buraya ve buna benzer birçoğuna.